Město Brušperk
Město Brušperk
Město Brušperk
Město Brušperk

Hasiči z Brušperka pomáhali postižené Moravě

SDH Brušperk

Vedení města děkuje všem hasičům z SDH Brušperk za jejich pomoc postiženým obcím na Moravě.
Hoši děkujeme !!!

Jednotka sboru dobrovolných hasičů součástí odřadu JSDH MSK

 

Ve večerních hodinách ve čtvrtek 24. 6. se Českem přehnaly meteorology avizované silné bouřky s přívalovými srážkami. V Brušperku foukal silný vítr, oblohu bičovaly blesky a přívaly deště nebraly konce. Bylo jasné, že naši jednotku nečeká klidná noc. Nakonec nebyla situace v Brušperku tak hrozná, jak se při pohledu z okna mohlo zdát. Jednotka musela řešit pouze několik silnic zaplavených nánosy bahna. To co se však přehnalo jižní Moravou nečekal asi nikdo. Ničivé tornádo síly F3 za sebou nechalo obrovské materiální škody, desítky zraněných a bohužel i několik obětí na životech.

Přibližně v 10 hodin jsme měli hotový úklid následků bouřky v Brušperku, když jsme dostali z krajského vedení Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje avízo o existenci reálné šance na povolání naší jednotky v rámci odřadu na pomoc zasaženým obcím v JMK. Tato informace se potvrdila krátce po 13 hodině, kdy jsme dostali oficiální informaci, že se zřizuje první odřad MSK tvořený vybranými dobrovolnými jednotkami, kterého se máme účastnit. Výzva k zapojení se do odřadu byla obratem potvrzena velitelem jednotky a začaly přípravy na odjezd jednotky do zasažené oblasti. Po 16 hodině jsme obdrželi oficiální pokyn s požadavky na vybavení jednotky pro zapojení do likvidačních prací. Kromě požadavků na konkrétní technické vybavení byla také po jednotce požadována plná soběstačnost v místě působení, protože veškerá infrastruktura v místě přestala existovat během 10 minut, kdy řádilo tornádo. To pro nás znamenalo zajistit si soběstačnost mj. v rámci pohonných hmot, jídla a vody minimálně na dva dny. V rámci jednotky byl obrovský zájem o účast na pomoci zasaženému JMK. Zúčastnit se nemohli všichni, protože to bylo jednak obtížně realizovatelné logisticky a také i přes vyslání pomoci bylo potřeba zajistit akceschopnost jednotky ve městě. Bylo určeno 6 členů různých odborností a specializací (včetně obsluhovatelů motorových pil a lezců), kteří se odřadu zúčastnili. Začaly přípravy na odjezd, který byl v 16 hodin potvrzen na 3:00 ráno následujícího dne. Přestože s akcí podobného rozsahu jsme dosud měli málo zkušeností, byla naše jednotka připravena vyrazit od potvrzení vyslání za méně než 5 hodin. To je fantastický čas, srovnatelný s aktivačním časem profesionálních záchranných týmů. Za tuto dobu jsme zvládli připravit a přestrojit vozidlo, technické vybavení (elektrocentrály, čerpadla, pily, rozbrušovací zařízení atd.), zajistit si dostatek PHM, jídla a vody pro 6 lidí na 2 dny.

Ve 2:00 jednotka vyrazila na místo srazu na centrální hasičské stanici v Ostravě Zábřehu, odkud pak v koloně s dalšími dobrovolnými jednotkami vyrazila na pomoc katastrofou zasaženým obcím. Přestože v té době již byla spousta fotek a videí z místa, první dojmy po příjezdu byly takové, že žádná fotka ani video nedokázaly zachytit a vyjádřit spoušť a neštěstí lidí, se kterým se naše jednotka na místě setkala. Na místo odřad dorazil krátce před 6:00 a bez zbytečného prodlení zahájil likvidační práce. Naše jednotka byla nasazena převážně v Moravské Nové vsi a Pánově. Činnost na místě spočívala především v odstraňování popadaných stromů, uvolňování neprůjezdných komunikací, rozebírání poškozených střešních konstrukcí a provizorních opravách, především zaplachtováním. Jednotka na místě fungovala do nedělního večera. V noci z neděle na pondělí se pak vrátila domů a celý první odřad byl nahrazen dalším.

Pro všechny členy odřadu to byla obrovsky cenná zkušenost, kdy jsme mohli načerpat zkušenosti, zjistili jsme v čem je potřeba se zlepšit anebo jednotku dovybavit. Zároveň patří všem zúčastněným obrovský dík za vzornou reprezentaci jednotky a města Brušperk. Poděkování v neposlední řadě zaslouží i ti členové, kteří se odřadu nezúčastnili, ale byli nápomocni při přípravě a následném úklidu po návratu a i těm, kteří pokrývali provoz v rámci běžné činnosti jednotky.

 

Bc. Ondřej Kuchař

Velitel jednotky SDH Brušperk

Datum vložení: 30. 6. 2021 15:30
Datum poslední aktualizace: 1. 7. 2021 14:17
Autor: Tomáš Vojtek

Aktuálně

Rychlý kontakt

Městský úřad Brušperk
K Náměstí 22
739 44 Brušperk

Tel: 591 144 451
E-mail:
urad@brusperk-mesto.cz

IČ: 00296538
DIČ: CZ00296538

Č. účtu: 190526977/0300
Datová schránka: 37cbe8h

Informační centrum Brušperk

Informační centrum

SMS InfoKanál

Infokanál

Předpověď počasí

dnes, středa 5. 10. 2022
zataženo 17 °C 7 °C
čtvrtek 6. 10. zataženo 20/9 °C
pátek 7. 10. skoro jasno 19/10 °C
sobota 8. 10. slabý déšť 20/11 °C

Mobilní aplikace

V obrazeSledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26
1
27
1
28
1
29
1
30
1
1
1
2
1
3
1
4
1
5
2
6
1
7
2
8
2
9
2
10
1
11
1
12
2
13
1
14
1
15
1
16
1
17
1
18
1
19
2
20
1
21
1
22
1
23
1
24
1
25
1
26
1
27
1
28
1
29
1
30
1
31
1
1
1
2
2
3
1
4
1
5
1
6
1

Svátek a výročí

Dnes je 5.10.2022

Svátek má Eliška

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Mezinárodní den učitelů