Myslivci vrací vodu do přírody

Ivo Dlouhý - Hospodář mysliveckého sdružení

Měnící se klima a rostoucí nedostatek vody se projevuje i v okolí Brušperka.

Pokles spodních vod je jasně patrný, jako konkrétní příklad je možno uvést třeba kdysi tak populární Sirkovici v Brušperském lese.  V té nikdy nebylo vody nazbyt, v posledních letech se tamní pramen ale nedá využívat skoro vůbec.

Ta může být ukázkou, že za změnami v přírodě nemusí být jen klima, ale i přímý vliv člověka. Asi to už nikdo nedokáže a k rychlé změně hned tak nedojde, ale na vině může být v tomto případě i stavba železniční tratě, která v minulosti spojila staříčskou šachtu s tou v Paskově. Trať vede i místy, kde kdysi ležel mokřad, který ale v průběhu let zmizel. A vyloučit se v tomto prostoru nedá ani vliv poddolování.

Alespoň částečným řešením může být snaha o co největší udržení dešťových srážek v krajině. Tomu mohou pomoci různé remízky, vytvoření umělých tůní a podobně. Příkladem může být výstavba umělého zálivu na říčce Olešná v nedalekém Staříči, ale to je věc, která je na Ondřejnici zřejmě nerealizovatelná. Ale možností může být podstatně více.

A tady brušperští myslivci nezahálí. Jen na katastru města je minimálně šest míst, kde by šlo vytvořit umělé tůně, jednoduchými zásahy tak získat místa, kde mohou vzniknout přirozené mokřady, byť třeba o minimální rozloze, třeba pár metrů čtverečních. I ty mohou pomoci.

Pár takových míst už vzniklo. Stačilo třeba trochu zapracovat s bagrem a zvěř tak získala místo, kde se může dostat k vodě i ve dnech, kdy je jinde už beznadějně sucho.

U Polamance stačilo v malém remízku v podstatě párkrát hrábnout lžící bagru a změna se projevila téměř okamžitě. Voda se ve vzniklé prohlubni déle drží, to přitahuje zvěř i ptactvo, kterého je tam najednou podstatně více.

Druhé takové místo je v Lipinách. Tam stačilo hodit na správném místě v malém údolíčku několik klád a přesypat a utěsnit je hlínou. Voda se tam drží podstatně lépe a déle, což v parných dnech pomáhá i širokému okolí a zvěři.

Podobné plány máme i s vybranými místy v Američce, chceme zkusit i nějaké úpravy v okolí již zmiňované Sirkovice, pročistit a zajistit lepší udržení vody v malých rybníčcích v Brušperském lese.

Takových míst je ale v okolí Brušperka více. Některé na pozemcích města, tam by podobný zásah nemusel být složitý, jiné na soukromých pozemcích. Tam už je nutná dohoda s vlastníky a jejich dobrá vůle, která ale ve výsledku může být i v  prospěch jejich. A nás všech.

Vraťme vodu do přírody – voda je život.

Bc.  Ivo Dlouhý, hospodář MS Brušperk a radní města

Datum vložení: 10. 8. 2022 11:52