Dostávejte
informace z našeho webu
prostřednictvím SMS a e-mailů
Pokles spodních vod je jasně patrný, jako konkrétní příklad je možno uvést třeba kdysi tak populární Sirkovici v Brušperském lese. V té nikdy nebylo vody nazbyt, v posledních letech se tamní pramen ale nedá využívat skoro vůbec.
Ta může být ukázkou, že za změnami v přírodě nemusí být jen klima, ale i přímý vliv člověka. Asi to už nikdo nedokáže a k rychlé změně hned tak nedojde, ale na vině může být v tomto případě i stavba železniční tratě, která v minulosti spojila staříčskou šachtu s tou v Paskově. Trať vede i místy, kde kdysi ležel mokřad, který ale v průběhu let zmizel. A vyloučit se v tomto prostoru nedá ani vliv poddolování.
Alespoň částečným řešením může být snaha o co největší udržení dešťových srážek v krajině. Tomu mohou pomoci různé remízky, vytvoření umělých tůní a podobně. Příkladem může být výstavba umělého zálivu na říčce Olešná v nedalekém Staříči, ale to je věc, která je na Ondřejnici zřejmě nerealizovatelná. Ale možností může být podstatně více.
A tady brušperští myslivci nezahálí. Jen na katastru města je minimálně šest míst, kde by šlo vytvořit umělé tůně, jednoduchými zásahy tak získat místa, kde mohou vzniknout přirozené mokřady, byť třeba o minimální rozloze, třeba pár metrů čtverečních. I ty mohou pomoci.
Pár takových míst už vzniklo. Stačilo třeba trochu zapracovat s bagrem a zvěř tak získala místo, kde se může dostat k vodě i ve dnech, kdy je jinde už beznadějně sucho.
U Polamance stačilo v malém remízku v podstatě párkrát hrábnout lžící bagru a změna se projevila téměř okamžitě. Voda se ve vzniklé prohlubni déle drží, to přitahuje zvěř i ptactvo, kterého je tam najednou podstatně více.
Druhé takové místo je v Lipinách. Tam stačilo hodit na správném místě v malém údolíčku několik klád a přesypat a utěsnit je hlínou. Voda se tam drží podstatně lépe a déle, což v parných dnech pomáhá i širokému okolí a zvěři.
Podobné plány máme i s vybranými místy v Američce, chceme zkusit i nějaké úpravy v okolí již zmiňované Sirkovice, pročistit a zajistit lepší udržení vody v malých rybníčcích v Brušperském lese.
Takových míst je ale v okolí Brušperka více. Některé na pozemcích města, tam by podobný zásah nemusel být složitý, jiné na soukromých pozemcích. Tam už je nutná dohoda s vlastníky a jejich dobrá vůle, která ale ve výsledku může být i v prospěch jejich. A nás všech.
Vraťme vodu do přírody – voda je život.
Bc. Ivo Dlouhý, hospodář MS Brušperk a radní města
Městský úřad Brušperk
K Náměstí 22
739 44 Brušperk
Tel: 591 144 451
E-mail:
urad@brusperk-mesto.cz
IČ: 00296538
DIČ: CZ00296538
Č. účtu: 190526977/0300
Datová schránka: 37cbe8h
Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.
Je-li déšť na svatého Diviše, bude mokrá zima.