Studie zvelebení území poškozeného důlní činnosti v oblasti Brušperk, Krmelín, Staříč a Fryčovice

Základním cílem studie je vyhodnocení možností využití území v těžbou zasažených a dotčených obcích Brušperk, Krmelín a Staříč.

V Koncepční části studie řeší převážně možnosti jak jednotlivé obce mezi sebou vzájemně propojit a to ve formě cyklostezek a pěších naučných tras které celou síť komunikací doplňují. Dále také řeší drobnou architekturu na těchto stezkách.

Cyklostezky:

První úsek nové cyklostezky vede z Brušperku od posezení u Brušperského lesa do obce Krmelín, kde se napojí na stávající cyklostezku na ulici Paskovská. Součástí tohoto úseku je i zastavení pro odpočinek a to v Brušperském lese u pramene Sirkovica. Další úsek bude propojovat Brušperskou koupací přehradu s centrem obce Staříč, kde se dále napojí na již stávající cyklotrasu 6003. Na této trase budou celkem dvě zastavení, první u Brušperské přehrady a druhé pak v obci Staříč na vrchu Kamenná. Jedna z navržených tras propojí stávající cyklotrasu číslo 6006 s cyklostezkou číslo 59 v obci Paskov. Část této cyklostezky bude vedena po stávajícím železničním násypu vlečky vedoucí do areálu bývalého dolu Paskov závod Staříč II. Dojde tak zde ke spojení historické a nové dopravní trasy. Poslední dva úseky pak počítají s propojením z centra obce Staříč, přes areál bývalého dolu Staříč III. Dále pak přes obec Fryčovice zpět do obce Brušperk, kde se napojí na stávající cyklotrasu číslo 6006. Cyklostezky budou navrženy z propustných zpevněných materiálů.

Pěší naučné stezky:

Studie počítá s vybudováním celkem pěti naučných stezek, které budou vždy tématicky zasazené do kontextu místa. První naučná trasa, povede od nově vybudované lesní tůně v Brušperském Lese ke koupací přehradě v Brušperku téma této naučné stezky, bude voda a její význam pro krajinu. Další tři trasy poté ponesou společné téma a tím je historie hornictví, těžby a její dopady na okolní krajinu. Pěší stezky budou řešeny pomocí přírodních materiálů.

Vodní plochy:

Studie počítá s využitím hned několika vodních ploch v řešené lokalitě a to buď ke koupání, rybolovu, pozorování vodních ptáků, anebo k zadržení vody v krajině. Lokalita Brušperského lesa, se potýká se špatným odváděním dešťových vod, kdy i při méně vydatných deštích dochází k podmáčení půdy. Studie proto počítá s potřebou vybudovat lesní tůňku, která bude dešťové vody akumulovat a přepadem je bude postupně upouštět do kaskády následných stávajících vodních nádrží. Studie rovněž počítá s úpravou stávající koupací Přehrady v Brušperku na nový koupací biotop s filtrací vody pomocí rostlin a přírodních organismů. Podobným způsobem bude využita i vodní nádrž Košice v obci Staříč.

Drobná architektura:

Součástí všech naučných stezek budou jednotlivá zastavení s informačními panely, které se budou věnovat dané problematice a tématu kterého se týkají. Cyklotrasy budou doplněny o odpočívadla. Studie taktéž počítá s umístěním drobného objektu pro pozorování vodního ptactva a objektu zázemí pro rybáře poblíž vodní nádrže Dolní Koťbach II.

Datum vložení: 22. 9. 2022 8:49
Datum poslední aktualizace: 22. 9. 2022 9:18
Autor: Mgr. Tomáš Kocourek

dnes, pondělí 28. 11. 2022