Sociálně-právní ochrana dětí

Město Brušperk může v zákonem stanoveném rozsahu poskytnout pomoc v oblasti sociálně-právní ochrany dětí (tzv. SPOD). Zodpovědnou pracovnicí je v rámci MěÚ paní Ing. Iveta Dušková.

Mám problém? Na koho se obrátit?

• Email: duskova@brusperk-mesto.cz
  • Tel. v úřední hodiny: 591 144 454
  • Tel. mimo úřední hodiny: 721 950 407

Další možné kontakty

• Linka důvěry: 116 111
  • Magistrát F-M: 558 609 444
  • Moravskoslezský kraj: 595 622 590
  • Policie ČR: 158
Pondělí 8:00-11:30 13:00-17:00
Úterý ---
Středa 8:00-11:30 13:00-17:00
Čtvrtek --- 13:00-15:00
Pátek ---
Ubližuje ti někdo? Chce se ti před vším utéct z domu?
Něčeho nebo někoho se bojíš?  Děláš něco špatně a nevíš jak to změnit?
Rodiče se hádají a ty na to pořád myslíš? Nedaří se ti ve škole?
Nemají na tebe rodiče čas? Cítíš se být sám/sama?
Nebo je na tom takhle tvůj kamarád?

Nemusíš se bát, uděláme všechno, co můžeme, abychom ti pomohli.

Co můžeš dělat:

• Kontaktuj nás prosím - abychom ti pomohli, musíme o problému vědět. Můžeš za námi osobně přijít na městký úřad, zavolat nám, nebo napsat email. Důležité kontakty jsme ti vypsali nahoře.
  • O svých problémech můžeš říct i paní učitelce, panu učiteli, vychovatelce, vychovateli - ti nám pak informaci předají.

Sociálně-právní ochranou dětí se rozumí zejména:

• ochrana práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu
  • ochrana oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění
  • působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny
  • zabezpečení náhradního rodinného prostředí pro dítě, které nemůže být trvale nebo dočasně vychováváno ve vlastní rodině.

Kdo se na nás může obrátit:

• nezletilé dítě, a to i bez vědomí rodiče
  • rodiče nezletilého dítěte
  • jiná osoba, která je rozdpovědná za výchovu dítěte.

S čím vám můžeme pomoci

• poskytneme základní poradenství v oblasti SPOD
  • poskytneme kontakty na příslušné oddělení SPOD

Co opravdu neřešíme:

• nejsme právním zástupcem dítěte ani rodiče
  • nesepisujeme návrhy k soudu
  • nenahrazujeme rodičovskou funkci

Co znamená, když se řekne sociálně-právní ochrana dětí?

Sociálně-právní ochrana dítěte představuje zajištění práva dítěte na život, jeho příznivý vývoj, na rodičovskou péči a život v rodině, na identitu dítěte, svobodu myšlení, svědomí a náboženství, na vzdělání, zaměstnání, zahrnuje také ochranu dítěte před jakýmkoliv tělesným či duševním násilím, zanedbáváním, zneužíváním nebo vykořisťováním.

Ochrana dítěte, která je širším pojmem než sociálně-právní ochrana, tak zahrnuje ochranu rozsáhlého souboru práv a oprávněných zájmů dítěte, a je proto upravena v různých právních odvětvích a v právních předpisech různé právní síly.

Tvoří tak předmět činnosti celé řady orgánů, právnických a fyzických osob, a to v závislosti na jejich působnosti. Ochrana dítěte a zajišťování jeho práv se promítá do právních předpisů v oblasti rodinněprávní, sociální, školské, zdravotní, daňové, občanskoprávní, trestní apod., a z toho také vyplývá okruh subjektů, které ji realizují. Z této skutečnosti je zřejmé, že právní úpravu ochrany dítěte nelze zahrnout do jediného právního předpisu.

Deklarace práv dítěte, přijatá VS OSN 20. listopadu 1959 a Úmluva o právech dítěte přijatá v roce 1989, deklarují rodinu jako základní jednotku společnosti a přirozené prostředí pro růst a blaho všech svých členů a zejména dětí, která musí mít nárok na potřebnou ochranu a takovou pomoc, aby mohla plnit svou úlohu. Dítě tak ve smyslu těchto mezinárodních dokumentů potřebuje pro svou tělesnou a duševní nezralost zvláštní záruky, péči a odpovídající právní ochranu před narozením a po něm.

Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky, věnuje pozornost dětem a rodině v článku 32 tak, že dává rodičovství a rodinu pod ochranu zákona a dětem a mladistvým zaručuje zvláštní ochranu. Zákony proto také respektují jeden ze základní principů fungování rodiny, a to právo a povinnost rodičů společně vychovávat a pečovat o děti, a pokud je toho třeba, požadovat pomoc. Jakékoliv zasahování do soukromí a rodinného života je možné teprve tehdy, jestliže rodiče nebo osoby odpovědné za výchovu dětí o to požádají a nebo se o děti nemohou nebo nechtějí starat.

Vedle těchto zmíněných významných dokumentů nalezneme ochranu dětí upravenou i v dalších mezinárodních smlouvách a v právních předpisech.

Další informace například na:

Ministerstvo práce a sociálních věcí - problematika sociálně-právní ochrany dětí

MĚSTO A ÚŘAD