Informace pro zákazníky dodavatelů, kteří ukončili nebo ukončují činnost

leták senioři

Energetický regulační úřad informuje občany, bývalých zákazníků některého z končících dodavatelů, kteří doposud žádným způsobem nereagovali na přechod do režimu DPI.

Pokud Váš dodavatel energie (elektřiny nebo plynu) ukončil činnost, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. Ten má povinnost Vás okamžitě informovat o zahájení dodávek energie, cenách a podmínkách dodávek. Do šesti měsíců si musíte najít nového dodavatele energie. ERÚ všem zákazníkům důrazně doporučuje, aby na standardní produkty obchodníků aktivně přešli co nejdříve a využívali formuláře na webových stránkách nově zvolených dodavatelů.

Podrobné informace najdete na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

Dodavatelem poslední instance jsou pro náš region tyto firmy :

elektřina  ČEZ Prodej, a.s.

plyn  innogy Energie, s.r.o.

Do kdy je potřeba změnit dodavatele?

Seznam dodavatelů, kteří ukončili činnost (odkaz na web ERÚ – průběžně aktualizováno).

ELEKTŘINA: Do kdy je nutné změnit dodavatele elektřiny?

Název dodavatele
(řazeni abecedně)

Datum, do kterého je nutné najít si nového dodavatele

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

COMFORT ENERGY s.r.o.

Energie ČS, a.s.

Europe Easy Energy a.s.

Kolibřík energie, a. s.

Ray Energy a.s.

X Energie, s.r.o.

PLYN: Do kdy je nutné změnit dodavatele plynu?

Název dodavatele
(řazeni abecedně)

Datum, do kterého je nutné najít si nového dodavatele

A-PLUS Energie obchodní, a.s.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

COMFORT ENERGY s.r.o.

EAGLE ENERGY a.s.

10.04.2022

Energie ČS, a.s.

Europe Easy Energy a.s.

Kolibřík energie, a. s.

Ray Energy a.s.

X Energie, s.r.o.

Posouzení výhodnosti změny dodavatele

Je dobré vytipovat si konkrétní dodavatele a srovnat si jejich cenové a obchodní podmínky. Pro snadné porovnání cenových nabídek dodavatelů můžete využít internetové kalkulátory (kalkulátor ERÚ) – problémem může být neaktuálnost ceníků díky momentální situaci na trhu.

Výběr vhodného dodavatele

Spotřebitel si můžete vybrat jakéhokoliv dodavatele.

Není vhodné zaměřit se pouze na nejlepší cenovou nabídku. Důležité jsou reference, neboli pověst nového dodavatele, finanční stabilita, výše smluvní sankce, možnost sjednat si smluvní vztah na dobu neurčitou, ale i zda má dodavatel zpoplatněnou zákaznickou linku. Mezi zásadní měřítka srovnání dodavatelů patří také obchodní podmínky obvykle uvedené na webových stránkách dodavatelů – tam lze často přes kontaktní formulář o změnu zažádat. Obchodní podmínky obsahují zejména následující ujednání:

• doba trvání smlouvy, zda je na dobu určitou nebo neurčitou, výpovědní doba,
  • jaké jsou další nabízené služby, jaký je k nim přístup (pobočky, telefon, web) a jak jsou zpoplatněné,
  • výčet smluvních sankcí a poplatků,
  • úplný a platný ceník pro konkrétní rok (pozor na zavádějící informace a staré ceníky),
  • práva a povinnosti smluvních stran,
  • zda bude změna dodavatele zpoplatněna (změna dodavatele je sice ze zákona bezplatná, někteří dodavatelé však vybírali tzv. aktivační poplatek za zprostředkování),
  • způsob a možnosti ukončení smluvního vztahu s novým dodavatelem v případě nespokojenosti s poskytovanými službami.

Podpis smlouvy

Jakmile vyberete nového dodavatele, je nezbytné s ním uzavřít smlouvu o sdružených službách dodávky. Před definitivním podpisem smlouvy je třeba mít ji v písemné podobě + platný ceník a platné obchodní podmínky (tyto dokumenty doporučujeme znovu a důkladně prostudovat).

!!!Smlouvu nikdy nepodepisujte doma!!! Podomnímu prodeji se věnují především energošmejdi, od kterých výhodnou smlouvu nedostanete.

!Dávejte pozor i během telefonického hovoru dodavatelem (zprostředkovatelem), Vaše „ano“ může být bráno jako uzavření smlouvy, kterou ale nemáte v ruce, a nevíte, co v ní stojí!

Pro ulehčení procesu změny dodavatele je možné dát při podpisu smlouvy vybranému dodavateli plnou moc v zastupování v rámci procesu změny dodavatele.

Dodávka od nového dodavatele

Poté, co proběhnou (administrativní) úkony potřebné ke změně dodavatele, zahajuje dodávku energie nový dodavatel. O této skutečnosti by měl spotřebitele informovat, stejně jako o datu, od kterého jím byla skutečně zahájena dodávka.

Lze následně doporučit nahlásit k termínu změny dodavatele příslušnému distributorovi (viz mapky výše) samoodečet (do 5 pracovních dnů od změny dodavatele).

Následně spotřebitel obdrží závěrečné vyúčtování spotřeby, kterým dojde k vypořádání závazků s dodavatelem poslední instance.

Je nutné přesměrovat platby za energii na bankovní konto nového dodavatele!

Kdo Vám může pomoci, pokud si nevíte rady?

Vaše rodina nebo přátelé Vám jistě pomohou najít potřebné informace i problém řešit.

Zavolat nebo zajít můžete na místní úřad (obecní nebo městský), poradí Vám i Váš starosta, nebo místostarosta.

Datum vložení: 29. 11. 2021 15:21
Datum poslední aktualizace: 29. 11. 2021 16:03