Poděkování hasičům SDH Brušperk za hasební práce v NP České Švýcarsko

Poděkování  hasičům SDH Brušperk  za hasební práce v NP České Švýcarsko

Ředitel HZS Moravskoslezského kraje děkuje hasičům SDH Brušperk za hasební práce v NP České Švýcarsko.
Vedení města se rovněž připojuje k poděkováním hasičům a také jediné hasičce SDH Brušperk za pomoc Českému Švýcarsku. Moc všem děkujeme.

Vážený pane starosto,

v neděli 24. července 2022 ráno obdrželo krajské operační a informační středisko HZS Ústeckého kraje informaci o silném kouři stoupajícím z lesa v oblasti Hřenska. Na průzkum do oblasti národního parku České Švýcarsko byly vyslány jednotky PO, které následně potvrdily požár lesního porostu. S odstupem lze konstatovat, že se jednalo o jeden z nejrozsáhlejších a nejkomplikovanějších požárů v historii České republiky. Na místo byly postupně vysílány jednotky PO z celé České republiky, včetně sil a prostředků Záchranného útvaru HZS ČR. Do hašení požáru byla masivně zapojena také letecká technika z České republiky a dalších 5 evropských států, konkrétně z Německa, Polska, Slovenska, Švédska a Itálie. V průběhu zásahu se během 21 dnů u požáru vystřídalo více než 6000 profesionálních a dobrovolných hasičů a 400 kusů techniky, včetně 8 vrtulníků a 7 letadel. Celková plocha zasažená požárem byla odhadnuta na 3600 hektarů.

Do komplikovaných a náročných hasebních prací byly zapojeny také jednotky PO z našeho regionu. HZS Moravskoslezského kraje na místo události nejprve vyslal speciální odřad k zajištění dálkové dopravy vody hadicemi za použití velkoobjemového čerpadla Somati, doplněného o 3 kilometry hadicového vedení. Následně, v souladu s požadavky štábu velitele zásahu, byly sestaveny a postupně vyslány odřady pro hašení, složené ze sil a prostředků HZS Moravskoslezského kraje a jednotek SDH obcí pod velením důstojníka HZS Moravskoslezského kraje.

Mezi 15 jednotkami SDH obcí z Moravskoslezského kraje, které se podílely na složité lokalizaci a likvidaci požáru, byla i jednotka vašeho města. Dovolte mi poděkovat vašim hasičům za jejich enormní nasazení a vysoce profesionální přístup při zdolávání této mimořádné události, které přispěly k mimořádně pozitivnímu hodnocení pomoci moravskoslezských profesionálních i dobrovolných hasičů.

plk. Ing.  Radim Kuchař ředitel HZS Moravskoslezského kraje

Poděkování hasičům SDH Brušperk